TOP 13 aktivnosti na Zanzibaru
20.09.2022
Autor: Travel Boutique tim
Kada bismo Zanzibar hteli da opišemo jednom rečju, a da nije “egzotika”, mogla bi to biti reč “mešavina”. Mešavina kultura, ukusa, boja, arhitekstonskog stila, avanturističkog i mirnog odmora, nemaštine i raskoši, smeha i muzike… Mešavina začina i načina života, istorijskih prilika i osvajača, talenata i lokalnih veština, toplog okeana i hladnog peska. Zanzibar je upravo sve to.
Do takvog utiska dolazi se baš onda kada se iz mirnog hotelskog rizorta prepustimo doživljajima na nekom izletu, koji šire svest o prirodi i životu na ovom ostrvu.
Iako svaki hotel u svojoj ponudi usluga ima i organizaciju izleta, najradije preporučujemo lokalce koji će na poziv, u vrlo komfornom vozilu, po želji da vas odvezu na neka od značajnijih mesta na ostrvu i pritom vas sačekati koliko god je to potrebno.
Takvom vožnjom, u konverzaciji sa njima, moguće je i čuti i najzanimljivije detalje života na ostrvu, kakve često ne stignu turistički vodiči da ispričaju grupama. Za takve obilaske mi zaposleni u agenciji Travel Boutique imamo kontakte i rado ih dajemo našim klijentima nakon što sve oko odlaska i smeštaja na Zanzibaru usaglasimo.
Kao preporuku, u nastavku teksta izdvajamo izlete koje smatramo nezaobilaznim kada je putovanje na Zanzibar u pitanju.
Istorija
Glavni grad, istog je imena kao i ostrvo – Zanzibar, sa čuvenim delom zvanim Stone Town (UNESCO zaštićen lokalitet). Svaki korak šetnje kroz taj deo otkriva delove istorije bez koje Zanzibar danas ne bi ni bio to što jeste. Zadivljujuća arhitektura koja je kombinacija različitih uticaja – arapskog, britanskog, portugalskog i afričkog… i veliki broj teških i masivnih, fino rezbarenih vrata, sa različitom ornamentikom, otkrivaju mnogo informacija o imućnim porodicama koje su nekada živele u tim zgradama. Zanzibarska vrata, koja su postala simbol Stoun Tauna, interesantna su tura za sve ljubitelje stare primenjene umetnosti.
Kuća čuda, kao najviša zgrada Stoun Tauna, zatim Stara tvrđava i Sultanova palata, koja je danas muzej Zanzibara, upadljivo privlače pažnju i nezaobilazna su mesta za obilazak i fotografisanje. Uske ulice i lokali u kojima je gušt popiti domaću crnu kafu, kakva je nama veoma poznata. Suvenirnice i antikvarnice u kojima rade lokalci i koji će za svaki predmet, koji vam privuče pažnju, imati zanimljivu priču.
Kuća u kojoj se rodio Fredi Merkjuri, na kojoj su istaknute fotografije slavnog muzičara, dugo nije bila otvorena za posetioce što se vremenom promenilo. Sada je to muzej i mali hotel, koji je moguće obići.
Muzej robova, takođe smešten u centru, svedoči o teškom položaju robova kojima se sa tog mesta trgovalo sve do 1873. godine, kada je i zvanično ukinuto tržište robova na Zanzibaru.
Zaljubljenicima u istoriju će i izlet do Maruhubija biti interesantan. Na svega 3,5km od Stoun Tauna nalaze se ruševine palate zanzibarskog sultana iz 19.veka. U palati, koja je dosta ruinirana usled požara, i dalje se mogu nazreti ostaci hamama u persijskom stilu, kao i drugih prostorija u kojima je bio smešten sultanov harem.
Priroda
Zanzibar je ostrvo začina što će i usputni pogledi na svakoj pijaci to da potvrde. Uz mnoštvo domaćih plodova egzotičnog ukusa, tezgama se šire i mirisi vanile, cimeta, kakaa, karanfilića… Začini kao suvenir i gastronomska potreba nalaze se svuda. Zato je i obilazak farme začina, na kojoj se može čuti nešto više o njihovom poreklu i uzgajanju na ostrvu, da se probaju, nezaboravan doživljaj za sva čula.
Prirodnjaci bi ipak možda svoj obilazak ostrva počeli iz samog središta, gde je smešten Nacionalni park “Jozani Chwaka Bay” i šuma koje se proteže na 2.500 hektara. U njoj se mogu sresti crveni Kolobus majmuni, endemska vrsta zbog čije zaštite je i osnovan nacionalni park 2004. godine. Bogato rastinje karakteristično za ovu oblast i mangrov drveće koje štiti ostrvo od erozije i razornog dejstva talasa, ali i mnoštvo raznolikih biljnih i životinjskih vrsta posebna su atrakcija ove ture.
Ljubitelji nesvakidašnjih životinja neće propustiti ni obilazak Prison Island-a. Tamo ih čekaju Aldabra džinovske kornjače uvek raspoložene za fotografisanje, jer su na takav tretman navikle još od 1919. godine, kada su stigle kao poklon od britanskog guvernera Sejšela. Sam naziv ostrva, koje je od Stoun Tauna udaljeno 5,5km podseća da je na tom ostrvu bio zatvor, čije su prostorije u kasnijem periodu korišćene za izolaciju zaraženih od žute groznice. Poludnevni izlet na ovom ostrvu često uključuje i vreme za kupanje i ronjenje.
I nakon što se obiđu sve znamenitosti ostrva i učini se da sem kupanja i odmaranja na divnim plažama ne preostaje nikakva nova zabava, uvek su tu izleti koji nude ronjenje i razgledanje bogatog podvodnog sveta. U taj paket doživljaja su smešteni vožnja tradicionalnim brodićima, kupanje i ručak na obližnjim ostrvcima. Polasci na ovakve izlete se organizuju iz ribarskog sela Fumba.
Nekima će bliski susret sa jatom divljih delfina biti veći izazov, pa će poželeti da odu i na taj izlet. Mesto Kizimkazi ima više centara koji nude kupanje i ronjenje sa delfinima. Uz prijatnu vožnju brodićem, stiže se do tačaka gde se delfini najčešće okupljaju, kada se mnogi turisti, nakon što se uvere u druželjubivu prirodu ovih bića, usude i da skoče i zaplivaju sa njima.
Oni koji se zadese na osrtvu tokom avgusta i septembra mogu biti u prilici organizovano da isplove do mesta gde grbavi kitovi prolaze svojom poznatom putanjom.
Ljudi
Ipak, ono što će verovatno najveću pažnju da privlači posetiocima ostrva su ljudi. Neki obučeni i u tradicionalno šarenu odeću, uvek u nekom svom poslu na plaži. Mlađe žene sa zanimljivim teretom koji često nose na glavi ili one starije koje na obali prave kanap od kokosa. Tu su i Masai, prepoznatljivi po svojoj crvenoj nošnji, nekada vrlo raspoloženi za razgovor iz kog se može dosta saznati o izvornim i autentičnim obeležjima koja pripadnici ovog naroda nose na licu.
O samom životu stanovnika ostrva se dosta može doznati obilaskom sela Nungwi. Smešteno je na severu ostrva, a poznato je po prelepoj plaži u čijoj blizini su i mnogi hoteli. Izlet obuhvata i obilazak gradilišta tradicionalnih brodića poznatih po nazivu dhow, zatim lokalne riblje pijace, ali i prirodnog akvarijuma Mnarani, gde se nalaze zaštićena vrsta morksih kornjača.
Avantura
Bez vetra u kosi i egzotičnih prizora u sećanju, nekima boravak na Zanzibaru neće biti potpun. Zanzibar, posebno njegova istočna obala, poznata je destinacija za kitesurfing. Plaže Paje, Jambiani, Dongwe, Kiwengwa i Pwani Mchangani su mesta okupljanja kitesurfera iz celog sveta, gde odavno nije neobično da instruktori ove veštine, na nekoj od pomenutih plaža, budu recimo i iz Kanade.
Zanzibar i roniocima nudi preko 30 lokacija za istraživanje. Od prelepih koralnih grebena i brodksih olupina bivših kolonijalista, do podvodnog okruženja malog ostrva Mnemba, čiji grebeni su proglašeni morskim zaštićenim područjem.
Ručak ili večera u restoranu The Rock takođe je avantura, zbog koje je neophodna rezervacija. Smešten na steni, specijlizovan je za morske plodove i lokalne ukuse i predstavlja spoj prirode i savremenih gastronomskih užitaka.
I još mnogo sitnih doživljaja čeka vas na Zanzibaru. Mi smo tu da vam pružimo sve potrebne informacije i proverene kontakte, a vi budite radoznali i prepustite se ličnom osećaju i izboru, jer i kratka vožnja lokalnim “dala dala” prevozom može da bude veća avantura od vožnje običnim, al’ svahili rečeno “piki piki” prevoznim sredstvom.